Nauka zawodu
Praktyczna nauka zawodu jest to swego rodzaju „praktyczne przyuczenie do zawodu”, gdzie uczeń (pracownik młodociany) nabywa wiedzy i praktycznych umiejętności zawodowych w zakładzie rzemieślniczym – niezbędnych do złożenia egzaminu na czeladnika oraz podjęcia pracy w danym zawodzie, realizując także obowiązek szkolny w formie szkoły zawodowej.
Uczniowie, po zakończeniu egukacji gimnazjalnej muszą dokonać wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Mają możliwość podjęcia edukacji w szkole zawodowej w formie przaktycznej nauki zawodu.
Celem praktycznej nauki zawodu jest opanowanie przez ucznia – młodocianego pracownika umiejętności praktycznych i teoretycznych w zawodzie i potwierdzenie ich dowodem kwalifikacji – świadectwem czeladniczym, uzyskanym po pozytywnie zdanym egzaminie. Świadectwo to umożliwia zatrudnienie na stanowisku wymagającym kwalifikacji zawodowych w Polsce i krajach UE.
Czas trwania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w cyklu nauczania oraz rodzaje i zakres zdobytych umiejętności określają ramowe plany nauczania oraz podstawa programowa dla danego zawodu.
Program zajęć praktycznych powinien być realizowany w procesie produkcji, usług lub ćwiczeń, jeżeli wynikają one z programu albo organizacji zajęć praktycznych. W początkowym okresie szkolenia program zajęć praktycznych powinien być realizowany w warsztatach lub w warsztatach szkoleniowych zakładów pracy.
Uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu powinni posiadać:
- dzienniczek praktycznej nauki zawodu
- program praktyki,
Termin oraz dokumenty niezbędne do sporządzenia umowy.
Umowę o pracę w celu nauki zawodu z młodocianym, zawiera pracodawca w terminach przyjęć kandydatów do szkół zawodowych. Zasada ta dotyczy tych młodocianych, którzy zamierzają dokształcać się w szkole zawodowej. W takim przypadku zajęcia praktyczne u pracodawcy rozpoczynają się z dniem 1 września, z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego. Rok szkolny trwa od 1 września do 31 sierpnia.
Strony zawierające umowę przedkładają następujące dokumenty:
– aktualne orzeczenie uprawnionego lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w określonym zawodzie
– oświadczenie odnośnie wyboru formy dokształcania teoretycznego
Umowa spisywana jest na czas nieokreślony. Określony jedynie zostaje czas praktycznej nauki zawodu, zawierany na czas 36 miesięcy. Umowę sporządza się w pięciu egzemplarzach – jedną dla pracownika młodocianego, zakładu szkolącego oraz szkoły. Pozostałe dwa egzemplarze zostają w ewidencji Cechu. Nieletni młodociany podpisuje umowę wraz z rodzicem bądź opiekunem.
Cech prowadzi ewidencję zawartych umów o pracę w celu przygotowania zawodowego. Rejestr umów o naukę zawiera numer kolejny, datę zawarcia umowy, określenie stron, nazwę rzemiosła, formę dokształcania zawodowego, datę planowanego zakończenia nauki, formę dokształcania teoretycznego.
Cech odmawia zaewidencjonowania umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w przypadku stwierdzenia, że nie zostały spełnione wszystkie określone przepisami wymogi, bądź pracodawca nie zapewnia właściwych warunków dla realizacji nauki zawodu. Cech w terminie 14 dni, w formie pisemnej podaje przyczynę odmowy zaewidencjonowania umowy.
Przedstawiciel cechu informuje strony umowy tj. pracodawcę rzemieślnika i ucznia młodocianego pracownika o prawach i obowiązkach wynikających z zawarcia umowy, ze zwróceniem szczególnej uwagi na obopólne obowiązki w dziedzinie realizowania programu nauki praktycznej i teoretycznej, a także przestrzegania przepisów prawa pracy i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, regulaminów stosowanych u pracodawcy oraz przystąpienia młodocianego do egzaminu czeladniczego stanowiącego zakończenie nauki zawodu. Wstępna informacja udzielana jest także przez Cech, podczas spisywania umowy.
Dokumentacja szkoleniowa i pracownicza.
Cech pomaga rzemieślnikowi w zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji szkoleniowej, programy praktycznej nauki zawodu i pracowniczej, ewidencji młodocianych, wzorów zaświadczeń o szkoleniu bhp i innych określone w Kodeksie pracy i przepisach wykonawczych.
Dokształcanie teoretyczne młodocianych.
Cech udziela pomocy rzemieślnikowi w organizacji dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników w formach:
- szkolnej – współpracując ze szkołą zawodową, zwłaszcza na etapie planowania rozmiarów naboru uczniów w określonych zawodach rzemieślniczych, organizacji czasu nauki teoretycznej w szkole oraz nadzoru nad realizacją przez ucznia obowiązku nauki teoretycznej,
- pozaszkolnej – organizując dokształcanie teoretyczne młodocianych we współpracy z izbą rzemieślniczą, inną placówką oświatową lub w ramach własnych w drodze prowadzenia szkoły zasadniczej, bądź kursów dokształcających młodocianych w zakresie podstaw programowych obowiązkowych przedmiotów zawodowych teoretycznych dla szkoły zawodowej, realizowanych na podstawie programów zaakceptowanych przez ZRP
Zakończenie nauki zawodu.
Nauka zawodu młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego u pracodawców rzemieślników kończy się egzaminem czeladniczym.
Rozporządzenie Rady Ministrów dnia 28 maja 1996r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i warunków ich wynagrodzenia zawiera w §11 jednoznaczene ustalenia, zgodnie z którymi ,,młodociani zatrudnieni u pracodawców będących rzemieślnikami (..) składają egzamin czeladniczy przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej, bez względu na formę dokształcania teoretycznego.
Egzamin czeladniczy dla młodocianych pracowników zatrudnionych w celu nauki zawodu, przeprowadzany na podstawie odrębnych przepisów, jest egzaminem zawodowym, to jest potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.
Przy Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy funkcjonują trzy komisje egzaminacyjne, nominowane przez Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie. Przedstawiają się one w następującym składzie:
Komisja Mechaników
- Przewodniczący Komisji – mgr Bartłomiej Dziurzyński
- Przewodniczący Komisji – mgr Leszek Sieradzki
- Członek Komisji – Ryszard Bandura
- Członek Komisji – Rafał Kuta
Komisja Fryzjerów
- Przewodniczący Komisji – Dorota Pietracha
- Członek Komijsji – Maria Kosowska
- Członek Komisji – Janusz Stalec
- Członek Komisji – Magdalena Pych
Komisja Cukierników
- Przewodniczący Komisji – mgr Barbara Bassara Poprawa
- Członek Komijsji – Janusz Wiktor
- Członek Komisji – Roman Bukowski
Podstawowym aktem prawnym regulującym sprawy zatrudniania pracowników młodocianych jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (zasadniczo znowelizowana w 1996r.), zawierająca Dział IX w całości poświęcony kwestiom młodocianych pracowników.
Co powinieneś wiedzieć będąc pracownikiem młodocianym?
Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie osiągnęła jeszcze pełnoletności tj. nie przekroczyła 18 roku życia. Pracownicy młodociani stanowią grupę zatrudnionych, w stosunku do której przepisy prawa przewidują odmienną regulację czasu pracy, prawa do urlopów, zasad rozwiązywania umów o pracę, zasad wynagradzania oraz zasad świadczenia pracy.Pracodawca jest obowiązany zawrzeć z młodocianym na piśmie umowę w celu przygotowania zawodowego. Umowa taka powinna w szczególności określać:
- rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy),
- czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
- sposób dokształcania teoretycznego,
- wysokość wynagrodzenia.
Nauka zawodu trwa nie krócej niż 36 miesięcy. Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej
w celu przygotowania zawodowego dopuszczalnej jest tylko w razie:
- nie wypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowanych środków wychowawczych,
- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
- stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Czas pracy pracownika młodocianego:
- Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę,
- Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę,
- Do czasu zajęć młodocianego wlicza się czas nauki, w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca zobowiązany jest wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy,
- Młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej (pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00)
- Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin
- Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.
Obowiązki pracownika młodocianego wobec pracodawcy i zakładu pracy
Młodociany pracownik zobowiązany jest:
- dążyć do jak najlepszych wyników w pracy i nauce,
- przestrzegać czasu i porządku pracy ustalonych przez pracodawcę,
- przestrzegać przepisów BHP oraz p/pożarowych,
- wypełniać systematycznie obowiązek dokształcania,
- odnosić się z szacunkiem do przełożonego i przestrzegać zasad koleżeńskiej współpracy,
- przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zakończeniu nauki.
Obowiązki pracodawcy w stosunku do pracownika młodocianego
Pracodawca zobowiązany jest:
- zatrudnić i szkolić młodocianego zgodnie z programem praktycznej nauki zawodu, przeprowadzać szkolenia BHP – wstępne, stanowiskowe, okresowe,
- kierować młodocianego na badania lekarskie i ponosić koszty z tym związane,
- zaopatrzyć młodocianego w przewidziany na danym stanowisku sprzęt ochrony osobistej, odzież ochronną i roboczą, środki czystości,
- zaopatrzyć młodocianego w narzędzia pracy, materiały i inne potrzebne urządzenia,
- stosować się do obowiązujących przepisów w ochronie pracy i zdrowia młodocianych,
- kontrolować wykonywanie przez młodocianego obowiązku dokształcania teoretycznego,
- pokryć koszty egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zdawanego przez młodocianego w pierwszym wyznaczonym terminie.
Zakres pracy młodocianego pracownika
Zatrudnienie pracowników młodocianych dozwolone jest wyłącznie przy pracach objętych programem praktycznej nauki zawodu . Z uwagi na szczególną, prawną ochronę pracy młodocianego ustalono listę rodzajów prac, przy których zabronione jest zatrudnianie młodocianych. Mowa tutaj o wykazie prac wzbronionych określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 24 sierpnia 2004r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Wykas tych prac zawarty jest w załączniku do rozporządzenia.
W przepisach tych ustalono także zezwolenia na zatrudnienie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac wzbronionych, pod warunkiem, iż są to prace niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego.
Urlopy wypoczynkowe:
- Młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Jeżeli młodociany uczęszcza do szkoły należy mu go udzielić w okresie ferii szkolnych,
- Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, przysługuje mu 20 dni roboczych urlopu,
- Pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego udzielić mu w czasie ferii szkolnych i wakacji urlopu.
Wynagrodzenie:
Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”
Stosunek wynagrodzenia wynosi:
- w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 4%
- w drugim roku nauki – nie mniej niż 5%
- w trzecim roku nauki – nie mniej niż 6%
Zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.
Nauka zawodu u rzemieślnika kończy się egzaminem sładanym przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej. Pracownik młodociany jest zobowiązany do przystąpienia do egzaminu. Wniosek o dopuszczenie do egzaminy czeladniczego składany jest bezpośrednio w izbie rzemieślniczej, lub za pośrednictwem Cechu. Koszty egzaminu zdawanego przez młodocianego w pierwszym wyznaczonym terminie w całości pokrywa pracodawca.
Zarówno egzamin czeladniczy jak i mistrzowski przeprowadza się w dwóch etapach – praktycznym i teoretycznym.
etap praktyczny – zadania egzaminacyjne sprawdzające praktyczne umiejętności z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie.
etap teoretyczny – dzieli się na część pisemną (sprawdzającą wiadomości i umiejętności związane z działalnością gospodarczą i zatrudnieniem), oraz część ustną (sprawdzającą wiadomości z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie).
Kwalifikacje niezbędne do prowadzenie nauki zawodu pracowników młodocianych.
Zajęcia praktyczne z młodocianymi pracownikami mogą prowadzić pracodawcy, lub zatrudnieni pracownicy posiadający stosowne kwalifikacje zawodowe oraz pedagogiczne, a mianowicie:
- kurs pedagogiczny dla instruktorów prakcycznej nauki zawodu
- co najmniej tytuł mistrza w zawodzie, którego będą nauczać, bądź:
– świadectwo dojrzałości technikum lub szkoły równorzędnej albo świadectwo ukończenia szkoły policealnej lub dyplom ukończenia szkoły pomaturalnej lub policealnej i tytuł zawodowy w zawodzie pokrewnym do zawodu, którego będą nauczać, oraz co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie, którego będą nauczać, lub
– świadectwo dojrzałości liceum zawodowego i tytuł robotnika wykwalifikowanego lub równorzędny w zawodzie, którego będą nauczać, oraz co najmniej czteroletni staż pracy w tym zawodzie nabyty po uzyskaniu tytułu zawodowego, lub
– świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, liceum technicznego, technikum kształcącego w innym zawodzie niż ten, którego będą nauczać, lub średniego studium zawodowego i tytuł robotnika wykwalifikowanego lub równorzędny w zawodzie, którego będą nauczać, oraz co najmniej sześcioletni staż pracy w tym zawodzie nabyty po uzyskaniu tytułu zawodowego, lub
– dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku (specjalności) odpowiednim dla zawodu, którego będą nauczać, oraz co najmniej trzyletni staż pracy w tym zawodzie nabyty po uzyskaniu dyplomu lun dyplom ukończenia studiów wyższych na innym kierunku (specjalności) oraz co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie, którego będą nauczać.
Szczegółowych informacji związanych z kształceniem praktycznym uczniów naszych rzemieślników udziela Biuro Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014r. roku w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. 2014 poz. 865) – rzemieślnik zatrudniający młodocianych w celu nauki zawodu może uzyskać refundację.
W celu zawarcia umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń należy wykonać następujące kroki:
Krok I – Zartudnienie pracownika młodocianego.
Krok II – Wystpienie z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację. Pracodawca zatrudniający młodocianych może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń, zwanym dalej „wnioskiem o zawarcie umowy”, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) zatrudnia młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej dalej „ustawą”;
2) pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego wydanych na podstawie art. 191 § 3 i art. 195 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.3)).
Krok III – otrzymaną (w czterech egzemplarzach) umowę o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń należy opieczętować i podpisać. Następnie 2 egzemplaże tej umowy należy odesłać na adres Podkarpacka Wojewódzka Komenda Ochotniczego Hufca Pracy w Rzeszowie, Al. Piłsudzkiego 31, 35-074 Rzeszów.
Z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń może wystąpić pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych, posiadający uprawnienia do ich szkolenia. Wymogi dotyczące uprawnień szkoleniowych reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626).
Refundacja wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń na terenie województwa podkarpackiego przysługuje w następujących zawodach.
We wniosku należy podać m.in.:
- nazwę pracodawcy;
- adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności;
- numer identyfikacji podatkowej – NIP;
- oznaczenie prowadzonej działalności według PKD;
- formę prawną prowadzonej działalności;
- nazwę dokumentów poświadczających uprawnienia do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych;
- deklarację zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego każdego młodocianego, którego dotyczy wniosek o zawarcie umowy;
- informację o otrzymanej pomocy publicznej, zawierającą w szczególności dane o dacie jej udzielenia, podstawie prawnej, formie i przeznaczeniu zgodnie z przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Dodatkowo do wniosku pracodawca powinien dołączyć oświadczenia o:
- liczbie pracowników zatrudnionych w dniu składania wniosku o zawarcie umowy, z uwzględnieniem młodocianych i roku ich nauki;
- liczbie młodocianych, którzy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy ukończyli przygotowanie zawodowe u tego pracodawcy;
- liczbie młodocianych, którzy ukończyli przygotowanie zawodowe w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy i kontynuowali zatrudnienie u tego pracodawcy przez okres co najmniej 12 miesięcy lub nadal są u niego zatrudnieni;
- niekorzystaniu z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń młodocianych.
Komplet dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń znajduje się poniżej:
- Wzór wniosku o zawarcie umowy o refundację
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
- Wzór formularza o pomocy publicznej
- Upoważnienie
- Oświadczenie o zatrudnieniu
- Oświadczenie o okresach składania wniosków
- Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis
- Wykaz otrzymanej pomocy de minimis
Po otrzymaniu umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń przedsiębiorcz zatrudniający pracowników młodocianych jest zobowiązany do sporządzania wniosków o wypłatę refundacji. Wnioski należy składać do PWK OHP w okresach miesięcznych, bądź kwartalnych (w zależności od zadeklarowanej na wniosku o zawarcie umowy o refundacje okresu składania wniosków o wypłatę refundacji). Poniżej zamieszczono dokumenty składające się na wniosek o wypłatę refundacji:
Stary Wzór – dla umów podpisanych przed 24 czerwca 2014r.:
Nowy Wzór – dla umów spisanych po 24 czerwca 2014r.:
Dodatkowo do powyższego wniosku należy załączyć:
- kopie list płac młodocianych pracowników wraz z pokwitowaniem odbioru wynagrodzenia,
- kopia dowodu opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wraz z kopią deklaracji rozliczeniowej,
- rozliczenie finansowe wypłaconych wynagrodzeń oraz opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne za młodocianych pracowników.
Dokumenty muszą odnośić się do wnioskowanego okresu refundacji wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń.
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości dla swoich Członków udziela porad oraz pomocy zarówno przy sprawach związanych ze złożeniem wniosku o zawarcie umowy, jaki i sporządzaniem wniosków o wypłatę refundacji.
Zgodnie z art. 70b ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 ze zmianami) pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:
- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy, lub osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626);
- młodociany pracownik ukończył naukę zawodu, lub przyuczenie do wykonywania zawodu i zdał egzamin zgodnie z przepisami, o których mowa powyżej.
Od 1 września 2012 r. pracodawcom, którzy zawarli z młodocianym pracownikiem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie w wysokości:
- w przypadku nauki zawodu – 8081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy, z tym, że jeżeli okres kształcenia będzie krótszy niż 36 miesięcy kwota dofinansowania będzie wypłacana w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia
- w przypadku nauki zawodu – 4587 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 24 miesiace (dofinansowanie to wypłacane będzie tylko do 31.12.2014r.)
- w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy – 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.
Ważne (!) jest, aby pamiętać o obowiązku zgłoszenia do Urzędu Gminy (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ucznia) faktu zatrudnienia ucznia praktycznej nauki zawodu w celu przygotowania zawodowego na odpowiednim wniosku. Ponadto do wniosku przedsiębiorca zobowiązany jest załączyć kopie umowy z młodocianym potwierdzoną za zgodność z orginałem. Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy dokonuje zgłoszenia za swoich Członków.
W art. 70b ust. 11 ustawy o systemie oświaty dodana została nowa regulacja, która dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nakazuje traktować, jako pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dn. 15.12.2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5). Przepis ten zaczął obowiązywać w odniesieniu do dofinansowania kształcenia młodocianych od 01.09.2012 r.
Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu, zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
Do wniosku należy dołączyć:
- kopia dokumentu potwierdzająca, że pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy, albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych;
- kopia umowy o pracę z młodocianym pracownikiem zawarta w celu przygotowania zawodowego;
- kopia odpowiednio dyplomu lub świadectwa potwierdzającego zdanie egzaminu, albo zaświadczenie potwierdzające zdanie tego egzaminu;
- kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
- kopie zaświadczeń o pomocy de minimis, otrzymane w roku, w którym pracodawca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat oraz oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
- sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości (jeżeli pracodawcę nie podlega pod przepisy o rachunkowości należy złożyć stosowne oświadczenie).
Kopie dokumentów powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem.