Aby dołączyć do grona Członków Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy trzeba spełniać jedno podstawowe kryterium – prowadzić własną działalność gospodarczą.
Osoba ubiegająca się o członkostwo w Cechu jest zobowiązana zapoznać się ze statutem Cechu, wypełnić wniosek o przyjęcie do Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy oraz załączyć stosowne dokumenty, które zostały wymienione poniżej:
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wyciąg KRS;
decyzja o nadaniu numeru REGON;
decyzja o nadaniu numeru NIP;
kserokopia dowodu osobistego.
W przypadku gdy firma prowadzona przez przedsiębiorcę szkoli, bądź zamierza szkolić uczniów praktycznej nauki zawodu jest zobowiązana do załączenia:
tytuł Mistrza, bądź dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe do kształcenia pracowników młodocianych w danym zawodzie;
zaświadczenie ukończenia kursu pedagogicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Wniosek o przystąpienie do Cechu wraz z załączonymi dokumentami zostanie przekazany pod obrady Zarządu Cechu, który to Zarząd wniosek przyjmie, bądź odrzuci. Po zatwierdzeniu wniosku nowy Członek Cechu jest zobowiązany do wniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 50 zł oraz składki członkowskiej, która wynosi 80 zł rocznie.
Celem działalności Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości jest ochrona praw i reprezentowanie interesów Członków wobec organów władzy i administracji państwowej, urzędów i instytucji.
Oferujemy szeroki instruktaż i pomoc w zakresie zawierania umów, szkolenia uczniów, zaopatrujemy w obowiązujące regulaminy oraz programy praktycznej nauki zawodu. Wykonujemy nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych zatrudnionych w przedsiębiorstwach Członków Cechu.
Równocześnie służymy pomocą w uzyskaniu dyplomów czeladniczych i mistrzowskich. Organizujemy także szkolenia i kursy dla Członków Cechu, w tym m.in. kursy pedagogiczne, bhp, pierwszej pomocy oraz szkolenia dofinansowane przez Unię Europejską.
Ponadto zajmujemy się także Sporządzaniem wniosków i dokumentacji, związanej z przyznaniem refundacji przez OHP oraz zwrotów kosztów kształcenia z Urzędów Gmin.
Członkowie Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy mają prawo do:
- Korzystania z pomocy i świadczeń cechu w zakresie określonym w par. 5 statutu.
- Wybierania i wybieralności do organów cechu.
- Zgłaszania wniosków zmierzających do usprawnienia cechu.
- Wnoszenie odwołań od uchwał zarządu cechu -dotyczących praw członka -do Walnego Zgromadzenia
- Obecności na obradach organów cechu przy rozpatrywaniu odwołań stawianych im zarzutów i skarg oraz do udzielania wyjaśnień.
- Wglądu w protokoły walnych zgromadzeń i roczne sprawozdania zarządu cechu, protokoły i pisma pokontrolne oraz sprawozdanie z wykonania zleceń.
- Uzyskiwania od organów cechu – na walnych zgromadzeniach, zebraniach sekcji cechowych lub innych formach informacji o działalności cechu, jego wynikach i zamierzeniach.
Członkowie Cechu zobowiązani są:
- Przestrzegać prawo, zasady etyki zawodowej i godności zawodowej oraz zasady współżycia społecznego.
- Stosować się do przepisów statutu oraz uchwał organów organizacji rzemieślniczych.
- Regularnie wpłacać składki cechowe w obowiązującej wysokości
- Poddawać kontroli działalność swego zakładu w zakresie przestrzegania zasad etyki zawodowej.
- Podnosić jakość usług oraz kulturę obsługi klientów.
- Rzetelnie sumiennie i terminowo wykonywać zlecone przez klientów prace, a w razie reklamacji w ten sam sposób rozpatrywać je i załatwiać.